Oje ve Kan Lekesi Garantili Nasıl Çıkar

Oje lekesi söz konusu olduğunda genellikle akıllara öncelikle aseton gelir. Bu sıklıkla yapılan yanlış bir temizleme yöntemi olarak dikkat çeker. Çünkü çoğunlukla kumaşların üzerinde bulunan diğer boyalı maddelerde asetona karşı dayanıksız olduğu için kaş yapayım derken göz çıkarmak durumunda kalabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına dikkat edilmesi gereken birkaç farklı alternatif bulunur. Bunları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

Oje Lekesi Nasıl Çıkar

Oje lekesinde zaman son derece önemlidir. Doğrudan müdahale etmeden önce ilgili bölgeyi hızlı bir şekilde ojeden arındırmanız gerekebilir. Kumaşın alt kısmına yada halıya bulaşmışsa üst kısmına birkaç kat kağıt havlu koymayı unutmayın. Bu durumda kağıt havluya da yapışabilir. Kötü olan yanı ise kağıt havlu halıya yapışabilir. Panik yapmayın. Sadece hızlı hareket edin.

Sirke mucizevi bir temizleyicidir!

Oje lekesi ile mücadele ederken sirkeden destek almak son derece yerinde bir karar olacaktır. Tabii ki lekenin tipine ve derinliğine göre de farklı temizleyicilerden destek almanız mümkün olabilir. Bu konuda genellikle koltuk, etek ve gömlek gibi ince kumaşlar içinde çamaşır makinesinde kullanılan deterjanlardan destek alınabilmektedir.

Doğru ve Hızlı Müdahale Önemlidir

Söz konusu olan leke çıkarmak olduğunda hızlı bir şekilde müdahale etmek son derece büyük bir önem arz eder. Hız, temizliğin önemli bir parçasıdır. Oje lekesi kuruduysa müdahale etmeden önce az da olsa su ile hafifçe ıslanmasını sağlayabilirsiniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Kan lekesi ise ojeden daha inatçı bir leke olarak dikkat çeker. Yine de çok ciddi ve inatçı bir leke değildir. Kan lekesinde de aynı oje lekesinde olduğu gibi yanlış müdahale lekenin daha da derinlere işlemesi ile sonuçlanabilir. O sebeple doğru şekilde müdahale ederek kan lekesinden kurtulmanız mümkün olabilir.

Aynı oje lekesinde olduğu gibi kan lekesinde de sirke kullanmak yerinde bir karar olacaktır. Yalnız birkaç püf noktası vardır. Onları şu şekilde özetleyebiliriz:

Sirke İle Kan Lekesi Çıkarmak

Öncelikle ilk olarak dikkat etmemiz gereken konu sirkenin beyaz sirke olması gerektiğidir. Üzüm sirkesi de olur yalnız üzüm sirkesi iyi durulanmazsa bu sefer kendi koyu rengini beyaz kumaşlar üzerine çıkarabilir. O sebeple hassas kumaşların temizlenmesinde koyu renkli sirkelerden uzak durmanız tavsiye edilir.

Yabancı kaynaklarda çoğunlukla kan lekesini çıkarırken alıç sirkesi tavsiye edilmektedir. Ülkemizde bulmak pek mümkün olmadığı için normal sirke kullanabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu başlığı ise sprey yardımıyla çıkarmaktır. Spreyden destek alarak kan lekesini sirke yardımıyla doğrudan çıkarmanız mümkün olacaktır.

Son olaraksa sirkenin soğuk olması önemlidir. Sirkeyi mümkünse buzlukta on dakika kadar bekletmeniz yerinde bir karar olacaktır. Tabii ki kan lekesinin çok fazla kurumaması için sirkenizi buzdolabında bekletirken kan bulaşan bölgeye çok az miktarda su damlatmanız işinizi kolaylaştıracaktır.