Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar

Günlük hayatımızın parçası olan koltuklarımız, zaman içerisinde ciddi anlamda kirlilik ile karşı karşıya kalabiliyor. Aslına bakılırsa son derece basit yöntemlerle koltuktaki kirlenmelerle mücadele edilebilir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu ise hangi kir ve hangi kumaş olduğuna özellikle dikkat etmek gerektiğidir. Sizin için bu konuda oldukça detaylı bir araştırma yaptık. Hazırsanız başlayalım…

Koltuk Lekeleri – Kirleri Hakkında

En sık karşılaştığımız kirler, yiyecek ve içeceklerin oluşturduğu lekelerdir. Tüm lekelerin kendine has bir boyayıcı özelliği bulunduğu için ona uygun şekilde müdahale edilmesi son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebeple kendi koltuğunuzun lekesi hakkında önceden bilgi sahibi olmanız önemlidir. Örneğin kan lekesini çıkarabildiğiniz sirke karşımı, kola lekesi karşısında pek etkili olmayacaktır. O sebeple lekenin türüne göre müdahale etmeniz önemlidir. Tabii ki başka değişkenler olduğu da unutulmamalıdır.

Zaman Aleyhinize İşliyor!

Koltuktaki lekeler söz konusu olduğunda, zamanın aleyhinize işlediğini asla unutmayın. Lekenin kuruması sizin o leke ile daha zor müdahale etmenize neden olacaktır. Bu sebepledir ki, zaman kaybetmeden yani leke kurumadan, harekete geçin!

İnternette lekenin türüne yönelik kısa bir araştırma yaparak başlayın. Leke çeşitleri çok çok fazla olduğu için hepsine yönelik bilgi vermek pek mümkün olmayacaktır. O sebeple örneğin koltuktaki lekeler nasıl çıkar şeklinde bir araştırma yapmak yerine, koltuktaki vişne suyu lekesi nasıl çıkar araştırması yaparsanız daha yerinde bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüm Bilgiler Birbirinin Aynısı Olabilir! Birkaç Fark Hariç

Karşılaştığınız tüm bilgiler birbirinin aynısıymış gibi görünebilir. Örneğin kan lekesinde de kahve lekesinde de sirke kullanılması tavsiye edilir. Kan lekesinde kuruma daha hızlı olacağı için sprey ile sirke leke üzerine sıkılmalıdır. Kahve lekesinde ise yoğunluk oluşacağı için sirkenin soğukta bekletilmiş olması daha etkili olacaktır. İki leke için farklı şekillerde müdahale ederseniz herhangi bir sonuca ulaşamamanız söz konusu olacaktır.

Kumaş Türü Son Derece Önemlidir

Bir diğer koltukta leke müdahale başlığı ise kumaş türü ile alakalıdır. Şurası unutulmamalıdır ki, tüm kumaş tipleri tüm leke çıkarıcılara uygun olmayabilir. Aşırı hassas kumaşlara müdahale ederken zorluk yaşamamak adına gerekirse profesyonel anlamda destek almanız da son derece önemli olacaktır. Bu sebeple aşırı hassas ve anında lekenin dağıldığı durumlarda profesyonel bir ekipten yardım alarak lekenin çıkarılması konusunda destek alabilirsiniz.

Bu sayede hem lekeden kurtulmuş olursunuz hem de uzun vadede daha bakımlı bir kumaşa sahip olmuş olursunuz. Hem de daha temiz bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Yanıltıcı Reklamlardan Uzak Durun

Bazı kimyasal ürünler kumaşın üzerinde bulunan lekelerin üstünü örtmektedir. Bu da uzun vadede farkına varılan renk değişimlerine neden olur. O sebepledir ki, elinizden geldiğince doğal olan yöntemlerden destek alarak hızlı bir şekilde hem kumaşınızı korumuş hem de lekelerde kurtulmuş olursunuz.