Kahve ve Kola Lekesi Nasıl Çıkar

Özellikle kola lekesi söz konusu olduğunda, doğru müdahalenin son derece önemli olduğunu biliyor muydunuz? İnternette kola lekesi çıkarma yöntemleri genellikle ilgili lekenin daha da derinlere işlemesine ve çıkarılmasını zor hale getirmesine neden olmaktadır. Peki ama kahve lekesi nasıl çıkar? Dilerseniz bu sorunun cevabına birlikte yer verelim.

Kahve Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Lekenin türü kadar, hangi kumaşa işlediği de son derece önemlidir. Eğer kahveniz giysinize döküldüyse kumaş halıya kıyasla daha ince olduğu için zamanla mücadelenizin başladığını söyleyebiliriz. Zaman kaybetmeksizin hızlı bir şekilde soğuk su altında tutun. Bu kurumayı yavaşlatarak boyayıcı özelliğini azaltacaktır. Sonrasında mutfakta kullanılan sıvı deterjanı kullanarak ovalamaya başlayın. Bu işlemi birkaç sefer tekrar etmek durumunda kalabilirsiniz. Eğer kahve lekesi hala çıkmadıysa ılık bir su içerisinde bekletebilirsiniz.

Eğer kahve lekeniz halıya işlediyse öncelikle fazla kahveyi halıdan uzaklaştırın. Bunun için avucunuzda rulo haline getirdiğiniz tuvalet kâğıdı ya da kâğıt havluyu kullanabilirsiniz. Bu kahvenin derinlere inmesinin önüne geçecektir. Sonraki aşamada ise bir kabın içerisine sirke ekleyin. Eklediğiniz sirke ile su eşit ölçülerde olmalıdır. Temiz bir bez ile silin başka bir bez ile durulayın. Aralıklarla kıyafetlerde uyguladığımız yöntemlerle değişerek uygulamaya devam edebilirsiniz.

Doğru Yöntemler Önemlidir

İnternette limonlu su, soda, kahve (evet doğru duydunuz) gliserin gibi farklı metotlarla lekenin temizlenebileceğinin altı çizilmektedir. Doğru yönteme ulaşmak için doğru kumaş, lekenin yoğunluğu, ne kadardır orada olduğu gibi konulara dikkat etmek gerekmektedir.

Kola Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Ülkemizde kola lekesi söz konusu olduğunda genellikle bulaşık deterjanından destek alınır. Bulaşık deterjanı başlangıçta lekeyi temizlemiş gibi bir görünüm veriyor olsa da uzun vadede lekenin tekrardan ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bu sebeple yapılacakları şu şekilde özetlemek mümkündür:

Öncelikle bir tuvalet kâğıdı ya da kâğıt havlu ile fazla kolayı emdirin.

Ardından bir sprey şişesinin içerisine bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı, bir çay bardağı su ve yine bir yemek kaşığı sirke ilave ederek çalkalayın.

Bu karışımı lekenin üzeri kaplanana kadar sprey yardımıyla püskürtün. Sprey bulamazsanız elinizle lekenin üzerini tamamen ıslatmayın dökmeyin!

Yaklaşık olarak beş dakika kadar bekleyin.

Sonrasında ise ıslattığınız bulaşık süngerini halı üzerinde dolaştırmaya başlayın. Bu işlem hemen sonuç vermese de en etkili yöntemdir.

Eğer ilk seferde sonuç elde edemezseniz ya da istediğiniz gibi olmazsa tekrar tekrar deneyin. Kısa süre içerisinde kola lekesinin giderek azalmaya başladığını gözlemlemek mümkün olabilir.

Kumaşın Yeri ve Tipi Son Derece Önemlidir

Bu konuda bazı kumaş tipleri ciddi anlamda sorun yaşamanıza neden olabilir. Konunun profesyoneli ile iletişime geçerek garantili bir şekilde çıkarmanız da mümkün olabilir. Hızlı ve kesintisiz bir şekilde hizmet almak için internette kısaca araştırma yapmanız yeterli olacaktır.