İnşaat Sonu Daire Temizliği

Daire temizliği, farklı başlıklar altında incelenir. Sürekli olarak yapılan dolu daire temizliği, ilk temizlik, boş daire temizliği yada inşaat sonu daire temizliği gibi başlıklardan bahsetmek mümkündür. Neden bu şekilde farklı başlıklar altında yapıldığına gelecek olursak:

Kullanılacak malzemeler, işçilik, süre ve hatta temizlik yapılacak alana göre farklı seçeneklerden destek almak mümkün olacaktır.

Şurası unutulmamalıdır ki, inşaat sonu daire temizliği daha çok inşaat atıklarının uzaklaştırılarak evin oturuma hazır hale getirilmesi için önem taşır.

Evin Oturuma Hazır Hale Getirilmesi

Derz atıkları, pimapen ambalajları, naylon temizliği, köşe bucak temizlik yapılması gibi konular ön plana çıktığında inşaat sonu daire temizliği son derece önemlidir. Şurası unutulmamalıdır ki, derz atıkları için özel kimyasal maddeler ve malzemeler kullanılması gerekecektir. Bu maddeler normal daire temizliğinde tercih edilmediği için ona göre bir yol izlenmesi büyük önem arz eder.

Bu da evin oturuma hazır hale getirilmesi için önemli olacaktır. Çünkü, inşaat sonu temizliği yapılmadan bir ev kabaca temizlenerek içine oturum yapılırsa, sonrada bu lekelerde kurtulmak hem daha maliyetli hem de daha zor olacaktır. Bu sebeple evin inşaatı tamamlandıktan sonra zaman kaybetmeksizin oturuma hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem daha hızlı ve daha kesin bir şekilde temizlik tamamlanmış olur hem de daire oturuma daha uygun bir hale gelmiş olur.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle binanın yapısı ve dairenin kir durumu göz önüne alınır. İnşaat esnasında çalışan ustalar çok özenli şekilde çalışmadılarsa hiç şüphesiz inşaat sonu daire temizliği süresi de bir hayli uzayacaktır. Bu durumun bilincine vararak bir yol izlenmesi gerekebilir. Örneğin, kullanılacak kimyasal maddelerin yoğunluğu bina iç temizliğine göre ayarlanacaktır.

Sonrasında ise, gerekli süre belirlenir. Eğer bina kirlilik durumu uygunsa bir günlük çalışma yada daha uzun – hatta daha kısa – çalışma yeterli olabilir. Bu sebeple uygun zaman aralığına bağlı olarak anlaşma tamamlanır.

İnşaat Sonu Temizliğini Kendiniz Yapacaksanız

Eğer bu temizliği kendiniz dışarıdan destek almadan yapacaksanız daha uzun süreye ihtiyacınız olacaktır. Çünkü profesyonel ekipler bu işlemi uzun süredir yaptıkları için doğru kimyasalları, malzemeleri ve doğru müdahale yöntemlerini bilirler. Bu da zamandan tasarruf etmek anlamına gelir.

Aynı şekilde daire çok kirli ise, alınacak bazı malzemeler hem bitirilemeyecek hem de gereksiz yere satın alınmış olacaktır. Bu sebepledir ki, satın almadan önce ilgili maddeler hakkında bilgi sahibi olmalı ve ona göre alışverişinizi tamamlamalısınız. Uzun vadede inşaat sonu temizliği bu bakımdan büyük bir önem taşımaktadır.

Taşınma Öncesi Temizliği

Bir diğer önemli konu başlığı ise, inşaat sonu temizliği ile, taşınma öncesi temizliğinin farklı olduğudur. Bu sebeple, temizlik yapmadan önce kirlilik durumuna göre taşınmadan önce tekrardan temizlik yapmak zorunda kalacağınızı da unutmamalısınız.