Dış Cephe Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Dış cephe kaplamaları, binalar açısından son derece önemlidir. Özellikle yüksek katlı binalarda kullanılmakta olan sabit camlar zaman içerisinde kirlenmeye başladığı için profesyonel bir temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Bu temizleme işlemi için camın yapısına uygun temizleyiciler kullanmak son derece önemlidir.

Genellikle dış cephe cam yapısına standart cam gözüyle bakılıyor olsa da çoğunlukla özel karışımlı camlar, kompozit maddeler ve hatta alikopat gibi malzemelerden yapılmış olabilir. Tüm malzemeler ayrı temizleyicilere ihtiyaç duyabilir.

Şurası unutulmamalıdır ki, dış cephe cam temizliği konusunda temizleyici malzeme kullanımı en azından işçilik kadar önemlidir. Çünkü doğru temizleyici kullanılmaması hem zaman kaybına hem de boşa işçilik masrafına neden olacaktır. Bu sebeple uygun malzemenin, profesyonel işçiliğin ve doğru müdahale yöntemlerinin belirlenmesi büyük önem taşır.

Nasıl Yapılır?

Bu işlem için binanın yüksekliği ve fiziksel şartlarına göz atmak gerekir. Bina çok yüksek yada aşırı rüzgarlı bir alanda yer alıyorsa yada uygun materyal kurulumu yapmak mümkün olmuyorsa ona göre bir yol izlenmesi gerekebilir.

Genellikle dış cephe cam temizliği söz konusu olduğunda şu şekilde hareket edilmektedir:

Sepetli Vinç İle Dış Cephe Cam Temizliği

Bu en çok kullanılan yöntemdir. Standart şekilde çatıdan sabitlenen platform aşağıya sarkıtılarak temizlik profesyonel ekipler tarafından hızlı bir şekilde yapılır. Önlem alınması durumunda Avrupa Birliği standartları çerçevesinde en çok tavsiye edilen yöntemdir.

Temizlik Makinesi İle Yapılan Dış Cephe Temizliği

Sadece cam temizliği konusunda değil, dış cephe temizliği konusunda da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Profesyonel bir operatöre ihtiyaç duyulur. Bazı durumlarda hem zamandan hem de ekipmandan tasarruf edilmesi anlamına gelir. Yalnız aşırı kirlenmiş camlarda sorun yaşandığı ve uzun ömürlü olmadığına dair geri dönüşlerin olduğunu da belirtelim.

Diğer Temizlik Yöntemleri

Bunların dışında dağcı ekipmanları ile yapılan temizlik, makaslı – eklemli yada örümcek platform şeklinde yapılan temizlik yöntemleri de kullanılmaktadır. Hatta imkanların el verdiği ölçülerde vinç yardımıyla yapılan temizliğinde sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Dış Cephe Cam Temizliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dış cephe temizliği söz konusu olduğunda biraz öncede altını çizdiğimiz gibi temizliği yapılacak alan son derece önemlidir. Malzemenin yapısının iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu başlığı ise kir yapısıdır.

Örneğin denize cepheli binalarda yoğun tuzluluk oluşabilir, yada araç trafiğinin yoğun olduğu noktalarda egzoz gazına bağlı olarak kirlenme ortaya çıkacaktır. Bu sebeple kirliliğe uygun şekilde temizleyicileri kullanmak önemli olacaktır.

Son olarak en son yapılan temizliğin tarihine de göz atmak büyük önem arz eder. Çünkü cam temizliğinde altı ay ve daha uzun süren temizlik periyotları süre bakımından sorun yaşanması anlamına gelecektir.

Tüm bu konu başlıklarına dikkat edilmesi durumunda temizliğe profesyonel bir başlangıç yapılabilir.